Skip to content
Menu
Strona główna » Aktualny kurs dolara: Sprawdź cenę USD/PLN 21.11.2024

Aktualny kurs dolara: Sprawdź cenę USD/PLN 21.11.2024

urs dolara: Sprawdź cenę USD/PLN 21.11.2024

Spis treści

Mniej niż minuta Czas czytania: Minut

Kurs dolara wobec złotego

Rano 21 listopada 2024 roku za jednego dolara amerykańskiego (USD) trzeba było zapłacić 4.1094 złote. Dolar jest walutą obowiązującą nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również w wielu innych częściach świata, co czyni go najbardziej rozpoznawalną i najczęściej używaną walutą w globalnym handlu.

Symbol i podział dolara

Dolar amerykański, oznaczany symbolem $, dzieli się na sto centów. To waluta, która ma swoje korzenie w monetach używanych na terenie hiszpańskiej Ameryki między XVI a XIX wiekiem. Pierwsze oficjalne amerykańskie dolary wyemitowano w 1792 roku. Przez lata dolar ewoluował, a jego banknoty, znane jako „zielone” z racji charakterystycznego koloru, pojawiły się podczas wojny secesyjnej w 1861 roku.

Historia i znaczenie dolara

Dolar stał się kluczową walutą światową po konferencji w Bretton Woods w 1944 roku, która ustanowiła go główną walutą międzynarodową. Do lat 70. XX wieku kurs dolara był związany z parytetem złota, co uległo zmianie wraz z wprowadzeniem kursów pływających. Mimo to dolar pozostał dominującą walutą na świecie.

Polityka monetarna

Politykę monetarną w stosunku do dolara prowadzi Federalny System Rezerw (Federal Reserve, zwany Fed), który jest amerykańskim bankiem centralnym. Fed decyduje o kluczowych aspektach ekonomicznych wpływających na wartość dolara, takich jak stopy procentowe czy poziom inflacji.

Znaczenie dolara na rynku międzynarodowym

Obecnie w obiegu znajduje się ponad 2 biliony dolarów w formie gotówki. Ciekawostką jest fakt, że w lipcu 2022 roku dolar osiągnął parytet z euro, co oznaczało, że jedno euro miało równowartość jednego dolara, co zdarzyło się po raz pierwszy od 2002 roku.

Główne terytoria użycia dolara

Dolar jest legalnym środkiem płatniczym nie tylko w USA, ale również w wielu innych regionach i krajach takich jak Portoryko, Mikronezja, Wyspy Marshalla, Panama, Ekwador, Zimbabwe i inne.

Podsumowanie

Dolar amerykański pozostaje jedną z najważniejszych walut świata, mającą wpływ na międzynarodowe rynki finansowe i decydującą rolę w globalnej gospodarce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *