„`html
Analityk Finansowy Krytykuje Nowelizację Budżetu
Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych, dokonał analizy nowej propozycji budżetu państwa, wskazując na poważne niezrozumienie kolejnych zmian. Dudek ostro komentuje sytuację, stwierdzając, że w resorcie finansów „puściły chyba wszelkie hamulce” i zarzucając projektowi nowelizacji brak sensowności.
Przypomnienie Początkowych Założeń
Jeszcze kilka tygodni temu, według słów prezesa Instytutu, Ministerstwo Finansów pod przewodnictwem ministra Andrzeja Domańskiego prognozowało wzrost dochodów budżetu państwa na 2025 rok w stosunku do tego, co zaplanowano na rok 2023. Niemniej aktualna prognoza dochodów znacząco odbiega od wcześniejszych oczekiwań, prezentując niedobór aż o blisko 41 mld złotych.
Wewnętrzne Sprzeczności
Pod uwagę został również wzięty fakt, iż w dokumentach rządowych pojawiały się zapewnienia o systematycznej weryfikacji wydatków, która pozwala na identyfikację tzw. naturalnych oszczędności. Pokazuje to, jak doświadczenie ostatnich lat wykazywało niezrealizowane wydatki na poziomie 2% do nawet 4,9%, co w roku 2023 miało równać się 33,8 mld złotych.
Krytyka Nowelizacji Budżetu
-
Prezes IFP zwraca uwagę na brak spójności dotychczasowych deklaracji rządu. Można odnieść wrażenie, że wcześniejsze plany mówiące o niższych wydatkach na 2024 rok zostały diametralnie zmienione w obecnych zapowiedziach utrzymania poziomu wydatków.
-
Wskazano również na niekonsekwencje związane z przekazaniem 10 miliardów złotych dla samorządów, gdy prognozy zakładały ich nadwyżkę na 2024.
Wnioski i Wątpliwości
Sławomir Dudek podsumowuje, że łączne wydatki nie powinny uzasadniać tak wielkiego wzrostu deficytu, jaki został zaproponowany przez rząd. Co więcej, sygnalizuje problem wiarygodności danych finansowych, w tym deficytu całego sektora finansów publicznych, który według danych ma wynieść 5,7% PKB. Ekspert domaga się wyjaśnień oraz większej przejrzystości w planowaniu budżetowym.
Zakończenie
Analityk skłania do refleksji nad sposobem zarządzania finansami publicznymi w państwie, podważając konsekwencję i przemyślenie decyzji rządu dotyczących budżetu. Postuluje o wyjaśnienia oraz większą odpowiedzialność w kształtowaniu polityki finansowej.
„`