„`html
Zasady rozliczania kasowego PIT dla małych przedsiębiorców
Nowa ustawa wprowadza możliwość korzystania z kasowego PIT-u dla małych przedsiębiorców. To zmiana, która pozwoli przedsiębiorcom rozliczać przychody i koszty pod względem podatkowym w chwili uzyskania płatności, a nie – jak było dotychczas – w momencie wystawienia faktury.
Poprawki legislacyjne
Przyjęcie dwóch istotnych poprawek legislacyjnych miało miejsce po debacie w Senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych. Celem poprawek było doprecyzowanie treści ustawy oraz określenie terminów wejścia w życie różnych jej części.
Rozkład wejścia w życie ustawy
- Art. 4 pkt 1 i 3 – wejście w życie 1 stycznia 2026 r.
- Pozostałe przepisy – wejście w życie 1 stycznia 2025 r.
Kasowy PIT – na czym polega?
Metoda kasowego PIT-u polega na zaliczaniu przez przedsiębiorcę przychodów i kosztów w chwili uzyskania płatności. Dotyczy to nawet częściowej zapłaty za towar lub usługę, np. zaliczki lub przedpłaty. Nowelizacja umożliwia stosowanie tej metody wyłącznie w transakcjach między przedsiębiorcami.
Różnica w stosowaniu memoriałowego i kasowego sposobu rozliczenia
Aktualnie obowiązujący memoriałowy sposób ustalania przychodów z działalności gospodarczej dla przedsiębiorców oznacza, że przychód powstaje z datą wystawienia faktury, wykonania usługi lub wydania towaru, a zatem niezależnie od otrzymania zapłaty. To prowadzi do sytuacji, w której przedsiębiorcy płacą podatek dochodowy od przychodu, którego de facto nie otrzymali.
Kto może skorzystać z metody kasowej?
Kasowy PIT będzie dostępny dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, którzy w poprzednim roku podatkowym nie osiągnęli przychodów przekraczających równowartość miliona złotych oraz prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów. Metoda ta nie będzie dostępna dla przedsiębiorców prowadzących księgi rachunkowe.
Zasady ewidencji dla korzystających z kasowego PIT
Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na korzystanie z kasowego PIT, będą zobowiązani do prowadzenia ewidencji faktur dokumentujących przychody rozliczane tą metodą.
Zmiany te mają na celu ulżenie małym przedsiębiorcom, szczególnie tym, którzy borykają się z opóźnieniami w płatnościach ze strony kontrahentów. Jeszcze do niedawna, nie otrzymując na czas zapłaty za wystawione faktury, przedsiębiorcy byli zmuszeni do opłacania podatku. Dzięki nowelizacji, odprowadzenie podatku dochodowego staje się sprawiedliwiejsze, gdyż następuje po faktycznym otrzymaniu środków finansowych.
„`