„`html
Frank szwajcarski (CHF) – waluta Szwajcarii i Liechtensteinu
Frank szwajcarski, oznaczany symbolem CHF, pełni funkcję oficjalnej waluty w Szwajcarii oraz w Liechtensteinie. Jest to waluta podzielona na 100 mniejszych jednostek, zwanych centymami lub rappenami, zależnie od regionu i obszaru językowego.
Historia franka szwajcarskiego
Waluta ta została wprowadzona do obiegu w roku 1850, zastępując różnorodne waluty lokalne, które były używane w ramach Konfederacji Szwajcarskiej. Początkowo, frank szwajcarski miał wartość równą frankowi francuskiemu.
Frank szwajcarski na arenie międzynarodowej
Frank CHF jest traktowany jako jedna z najbardziej istotnych walut globalnych, uznawany jest obok dolara amerykańskiego, euro i jena japońskiego. Ze względu na swoją stabilność, często bywa nazywany „bezpieczną przystanią” przez inwestorów.
Rola Szwajcarskiego Banku Narodowego
O polityce monetarnej dotyczącej franka szwajcarskiego decyduje Szwajcarski Bank Narodowy (SNB – Swiss National Bank), wpływając na jego kurs i stabilność.
Znaczenie franka w Polsce
W Polsce frank szwajcarski zdobył rozgłos głównie przez kredyty hipoteczne, które były denominowane w tej właśnie walucie. Popularność takich kredytów wynikała z niższych rat w porównaniu do kredytów w złotówkach, jednak po kryzysie finansowym w 2008 roku stawały się one coraz większym problemem dla kredytobiorców, ze względu na wzrost wartości franka i związany z tym wzrost rat.
Nowe regulacje – era SARON
Od 1 stycznia 2022 r. na mocy rozporządzenia wykonawczego Komisji Europejskiej, stopa SARON zastąpiła w Unii Europejskiej stosowaną wcześniej stopę CHF LIBOR. Nowa stopa ma kluczowe znaczenie dla oprocentowania kredytów. W Polsce, od roku 2021, obserwujemy wzmożoną aktywność prawą frankowiczów, którzy zaczęli masowo pozywać banki, domagając się swoich praw.
Podsumowanie
Frank szwajcarski ma wyjątkowe znaczenie zarówno na rynku międzynarodowym, jak i w kraju nad Wisłą. Jego kurs ma wpływ na sytuację finansową wielu osób, co czyni go jednym z bardziej istotnych elementów w dziedzinie finansów i bankowości.
„`