„`html
Przyszłe wyzwania geopolityczne: Chiny jako globalne zagrożenie
Po erze prezydentury Joe Bidena kolejny przywódca Stanów Zjednoczonych stanie przed trudnym zadaniem oceny globalnego krajobrazu sił. Komunikat amerykańskich agencji wywiadowczych jest jasny – mimo dezinformacji i działań Rosji, to przede wszystkim Chiny posiadają potencjał do stania się globalnym graczem stanowiącym realne wyzwanie dla bezpieczeństwa światowego.
Chiny w drodze do militarnych innowacji
Chiny, chociaż w chwili obecnej nie są jeszcze gotowe na pełnoskalowe konfrontacje militaryne z USA, to w ostatnich dekadach dokonały spektakularnej transformacji swoich sił zbrojnych. Nowoczesne technologie wojskowe, rozbudowa floty i rosnące wydatki na obronność stanowią wyraźny sygnał o zmianach w chińskiej doktrynie wojskowej.
Nowa potęga na morzach – flota chińska
Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) wskazuje, że Chińska Flota Ludowo-Wyzwoleńcza stała się największą i najnowocześniejszą na świecie. Co istotne, około 70% okrętów chińskich zostało zwodowanych po roku 2010, co świadczy o poważnej modernizacji i inwestycjach w tę gałąź wojsk.
Wojska lądowe, marynarka wojenna i siły powietrzne Chin
- Modernizacja wojsk lądowych: Po ujawnieniu braków i zaległości, Chiny skoncentrowały się na rozbudowie i modernizacji swoich sił lądowych.
- Marynarka wojenna: Amerykańskie okręty mogą być większe i lepiej wyposażone, lecz Chiny dynamicznie zmniejszają tę przepaść technologiczną.
- Siły powietrzne: Podobny postęp technologiczny dotyczy lotnictwa, gdzie Chiny przejawiają znaczące inwestycje w nowoczesne maszyny i systemy obronne.
Technologie przyszłości – dominacja chińskiego wojska?
Think tank Australian Strategic Policy Institute zauważa, że w obszarze nowoczesnych technologii militarnych, takich jak robotyka czy drony, chińskie wojsko już osiągnęło znaczącą przewagę. Wpływ na to mają m.in. intensywne prace badawcze i rozwojowe prowadzone w Chinach, mające na celu wzmocnienie potencjału obronnego kraju.
Słabości chińskiej armii – wciąż nierozwiązane problemy
- Korupcja w strukturach wojskowych
- Słaba koordynacja między różnymi rodzajami sił zbrojnych
- Brak doświadczenia bojowego chińskich żołnierzy
Ostateczna ocena zmieniającej się strategii militarnej Chin
„The Economist” podkreśla tempo i skalę modernizacji chińskiej armii jako bezprecedensowe. Chociaż Chiny wydają na obronność mniej w stosunku do PKB niż USA, to efektywność tych wydatków oraz kierunek rozwoju są niepokojące. Jak stwierdził przedstawiciel Pentagonu, Frank Kendall: „Uczestniczymy w wyścigu o dominację w obszarze technologii wojskowych, ale nie mamy już poduszki bezpieczeństwa”. Taka sytuacja wymaga od światowych liderów szczególnej czujności i strategicznego planowania.
„`