Dynamiczne Protesty w Grecji – Nowa Era Społecznej Mobilizacji?
W ostatnim czasie Grecja stała się scenerią gwałtownych protestów, mających odbicie w społecznej świadomości. Zdaniem Manosa Papazoglu, eksperta z Uniwersytetu Peloponeskiego, protesty te niosą zupełnie nowy przekaz w porównaniu do tych z lat 2010-2018, wywołanych przez kryzys gospodarczy.
Zjednoczone Grupy Społeczne
Manifestacje, które odbyły się w piątek, zgromadziły różnorodne środowiska. Łączyło je wspólne żądanie transparentności działań rządu i wyjaśnień dotyczących ubiegłorocznej katastrofy kolejowej. Spadek zaufania społecznego, wynikający z utraty prawie 25% PKB podczas kryzysu, zaczyna powoli ustępować, dzięki ożywieniu ekonomicznemu kraju.
Pokojowy Charakter Konfrontacji z Przerysowaniami
Chociaż setki tysięcy ludzi demonstrowały w sposób pokojowy, doszło do nielicznych incydentów ze strony skrajnych grup – zarówno lewicowych, anarchystów, jak i skrajnej prawicy. Grecka policja podjęła kroki, zatrzymując 237 osób, z czego 77 osoby zostały aresztowane.
Cywilne Zaangażowanie
Maria Kacunaki, pisząc dla portalu eKathimerini, zwraca uwagę na wyjątkowość tych protestów. Wskazuje na bezprecedensowe zaangażowanie obywateli, które może stać się punktem odniesienia dla przyszłych inicjatyw społecznych i politycznych.
Polityczne Skutki Protestów
Premier Kyriakos Micotakis stoi przed największym wyzwaniem od momentu objęcia władzy w 2019 roku. Jego rząd ma czas do 2027 roku, by odpowiedzieć na postulaty społeczeństwa. Zaplanowane przez opozycję wotum nieufności najprawdopodobniej nie przyniesie zmian ze względu na parlamentarną większość partii Nowa Demokracja.
Geneza Protestów
Demonstracje zostały zapoczątkowane katastrofą kolejową w Tempi z 28 lutego 2023 roku. Raport Krajowej Komisji ds. Wypadków Lotniczych i Kolejowych wskazuje na szereg zaniedbań, błędy ludzkie i brak adekwatnego nadzoru. Śledztwo pod kątem nieznanej substancji przyczyniającej się do eksplozji i pożaru nadal trwa.
Wśród przyczyn tragedii wymienia się niedostatecznie wyszkolonego zawiadowcę stacji w Larisie, który popełnił błąd przy rozkładaniu tras pociągów – pociąg pasażerski został skierowany na tor, na którym znajdował się już skład towarowy. W wyniku zderzenia zginęło 57 osób, w tym pasażerowie i członkowie załogi pociągu.
Działania Protestacyjne
W minioną sobotę tłumy wypełniły plac Syntagma przed parlamentem oraz okoliczne ulice. Manifestacje, połączone z ogólnokrajowym strajkiem, spowodowały sparaliżowanie transportu w całym kraju. Sklepy były zamknięte, a liczne wydarzenia kulturalne zostały odwołane.
Protestujący domagają się sprawiedliwości i rozliczenia odpowiedzialnych za tragedię. Oskarżenia pod adresem władz o próbę tuszowania zdarzeń oraz żądania ustąpienia rządu nasilają się z każdym dniem.
Demonstracje w Grecji to wyraz pogłębiającego się niezadowolenia społecznego, wynikającego z poczucia braku sprawiedliwości i odpowiedzialności za tragiczne zdarzenia z przeszłości.