Skip to content
Menu
Strona główna » Zmiana nastrojów wśród konsumentów w Polsce – Najnowsze dane

Zmiana nastrojów wśród konsumentów w Polsce – Najnowsze dane

trojów wśród konsumentów w Polsce – Najnowsze dane

Spis treści

Mniej niż minutaCzas czytania: Minut

Analiza koniunktury według Głównego Urzędu Statystycznego

Główny Urząd Statystyczny przedstawił według najnowszych danych pozytywne zmiany w ocenie obecnej sytuacji gospodarczej kraju. Zauważalny jest znaczący wzrost nastrojów konsumenckich, co odzwierciedla zwiększone oczekiwania co do kondycji ekonomii.

Ocena aktualnej i przyszłej sytuacji ekonomicznej

Oceniając obecne warunki gospodarcze, analitycy GUS odnotowali poprawę na poziomie 2,8 punktu procentowego. Natomiast, prognozy dotyczące przyszłej sytuacji ekonomicznej oraz możliwości dokonywania ważnych zakupów wzrosły o 2,3 punktu procentowego. Również optymistyczne są przewidywania związane z sytuacją finansową gospodarstw domowych, z wzrostem ocen przyszłości o 1,5 p. proc. oraz poprawą obecnej sytuacji o 0,9 p. proc.

Dynamika wskaźników konsumenckich

W porównaniu z ubiegłorocznymi danymi odnotowano wzrost Bieżącego Wskaźnika Ufności Konsumentów (BWUK) o 6,4 punktu procentowego. Nie można jednak pominąć faktu, że mimo tej poprawy, wskaźnik wciąż pozostaje ujemny, co wskazuje na przeważające nastroje pesymistyczne społeczeństwa.

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej

Wpływ na nastroje konsumenckie może mieć również prognoza przyszłych tendencji konsumpcji, które są opisane przez Wyprzedzający Wskaźnik Ufności Konsumentów (WWUK). W ostatnich badaniach wykazano subtelny wzrost tego wskaźnika o 0,6 punktu procentowego względem poprzedniego miesiąca, co również świadczy o tendencji do poprawy nastrojów konsumenckich mimo aktualnie negatywnych wartości wskaźnika.

Wpływ sytuacji na Ukrainie na gospodarkę Polski

  • 27,4 proc. badanych uznaje kryzys na Ukrainie za poważne zagrożenie dla polskiej gospodarki, co jest niewielkim spadkiem (0,5 p. proc.) w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

  • Na osobistą sytuację finansową 8,2 proc. respondentów patrzy z niepokojem, interpretując wydarzenia na Ukrainie jako duże zagrożenie.

  • Większość ankietowanych (66,4 proc.) ma mniej pesymistyczne spojrzenie na sytuację, określając ją jako mało znaczącą lub bez wpływu na ich finanse osobiste.

Podsumowanie

Nowe raporty o koniunkturze ekonomicznej w Polsce prezentują stopniową poprawę sytuacji. Wzrost wskaźników, zarówno bieżących jak i wyprzedzających, ufności konsumenckiej wskazują na zmianę w kierunku zwiększonego optymizmu społecznego, mimo iż wciąż widoczne są nastroje pesymistyczne. Sytuacja na terytorium Ukrainy ma znaczenie dla ekonomii oraz finansów indywidualnych Polaków, jednak większość nie odczuwa jej jako poważnego zagrożenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *