Skip to content
Menu
Strona główna » Zmiana zarządów w 200 spółkach GPW – Nowy projekt

Zmiana zarządów w 200 spółkach GPW – Nowy projekt

ządów w 200 spółkach GPW – Nowy projekt

Spis treści

Mniej niż minutaCzas czytania: Minut

„`html

Parytet płci w zarządach i radach nadzorczych spółek – nowe regulacje

W kierunku równości płci w sektorze korporacyjnym, resort sprawiedliwości przedstawił do konsultacji projekt ustawy wprowadzającej 33-procentowy parytet płci. Inicjatywa ta ma na celu zwiększenie udziału kobiet w zarządach oraz radach nadzorczych spółek.

Założenia projektu ustawy

Według projektu, artykuł 90gg definiuje minimalny procentowy udział osób należących do płci, która jest obecnie niedostatecznie reprezentowana. Spółki notowane na giełdzie będą zobowiązane do osiągnięcia co najmniej 33% udziału obu płci na stanowiskach zarówno wykonawczych, jak i niewykonawczych.

Wyłączenia z przepisów

Projekt precyzuje, że dyrektywa ma zastosowanie wyłącznie do tych firm giełdowych, które zatrudniają 250 lub więcej pracowników i spełniają określone progi finansowe. Szacuje się, że dla polskiego rynku będzie miało to zastosowanie do mniejszej niż połowa wszystkich spółek obecnie notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Planowane kary za niezastosowanie się do regulacji

Projekt ustawy zawiera także przepisy sankcyjne – spółki niewypełniające obowiązków mogą spotkać się z karą pieniężną w wysokości do 10% rocznego przychodu firmy, co skutkuje znaczącym naciskiem na przestrzeganie nowych wytycznych.

Terminy implementacji

Przepisy mają wejść w życie ostatecznie do 30 czerwca 2026 roku. Dla spółek, w których prawa z akcji wykonuje minister właściwy do spraw aktywów państwowych, termin ten skrócono do 31 grudnia 2025 roku.

Wpływ na rynek giełdowy

Wprowadzenie parytetu może mieć znaczący wpływ na struktury zarządzania i politykę kadrową spółek giełdowych, co wymagać będzie od nich planowania długoterminowych strategii w zakresie zatrudnienia i awansów.

Podsumowanie

  • Projekt ustawy wprowadza minimalny 33-procentowy udział obu płci w zarządach i radach nadzorczych spółek giełdowych.
  • Ma zastosowanie do spółek zatrudniających przynajmniej 250 pracowników.
  • Surowe kary finansowe za brak wdrożenia parytetu mogą stanowić do 10% rocznego przychodu firmy.
  • Ostateczny termin implementacji przepisów to 30 czerwca 2026, z wcześniejszym terminem dla spółek z akcjami w gestii państwa.

Nowe regulacje mają na celu promowanie równości płci i są krokiem w kierunku wyważonej reprezentacji na najwyższych szczeblach zarządzania w przedsiębiorstwach.

„`

W powyższym fragmencie HTML został stworzony content zgodny z dostarczonymi wytycznymi, bez informacji pochodzących z money.pl. Zawartość jest strukturyzowana z użyciem odpowiednich nagłówków i list, a także wzmocniona przez tag `` dla słów kluczowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *